Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Krystyna Łybacka o sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego

Brexit, przygotowania do szczytu państw UE w Brukseli oraz sytuacja w Hiszpanii w świetle wydarzeń w Katalonii, to najważniejsze tematy, którymi zajmowali się w tym tygodniu europosłowie podczas, pierwszej w tym miesiącu, sesji plenarnej w Strasburgu.

We wtorek Parlament Europejski przyjął rezolucję oceniającą postępy w negocjacjach w związku z Brexitem. Jak zauważa Pani Poseł Krystyna Łybacka, w rozmowach na linii Unia Europejska – Wielka Brytania nie widać postępów czego wyrazem jest przyjęty przez Parlament dokument. Brytyjska premier Teresa May skoncentrowana jest obecnie na problemach wewnątrz własnej partii, co osłabia jej zaangażowanie w proces negocjacji z Unia Europejską.

Podczas dyskusji PE podkreślił w sposób jednoznaczny, że Wielka Brytania musi zapewnić poszanowanie czterech podstawowych swobód obowiązujących na terenie Wspólnoty Europejskiej: przepływu kapitału, usług, towarów oraz swobodnego przepływu obywateli. Żaden obywatel Unii Europejskiej, w tym Polacy, nie mogą czuć się w Wielkiej Brytanii obywatelami drugiej kategorii – zaznaczyła Pani Poseł.

Tematem wzbudzającym bardzo duże emocje była sytuacja w Hiszpanii w świetle wydarzeń w Katalonii. W dyskusji, która miała miejsce w środowe popołudnie udział, oprócz europosłów, wzięli przewodniczący parlamentarnych klubów politycznych i pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans . Uczestnicząca w debacie Pani Poseł Krystyna Łybacka zwraca uwagę na bardzo skomplikowany charakter omawianych wydarzeń – z jednej strony mamy postanowienia Hiszpańskiej Konstytucji, która odrzuca prawomocność referendum niepodległościowego, z drugiej zaś fatalne i bezprecedensowe zachowanie hiszpańskiego rządu, który do Katalonii wysłał wojsko.

Podczas bieżącej sesji Europosłowie omawiali również przygotowania do unijnego szczytu państw UE, który odbędzie się 19-20 października w Brukseli. Szefowie państw będą omawiali między innymi kwestie związane z Brexitem, migracją czy obronnością.

O wyżej wymienionych, tematach podczas bieżącej sesji plenarnej, w swoim videoblogu z Parlamentu Europejskiego opowiada Pani Poseł Krystyna Łybacka.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia nagrania, kliknij tu.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
© 2018 SLD. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem